1. Stručný popis projektového záměru
Cílem projektu multifunkčního areálu je vytvořit vstřícné prostředí pro bydlení ve snaze o přirozené soužití širokého spektra obyvatelstva, v podmínkách navazujících na služby, které jsou nezbytné pro společný život mladé, střední a starší populace. Jedním z cílů projektu je umožnit stárnoucí generaci důstojně prožít své stáří v přátelském prostředí domova, v kruhu rodiny a v blízkosti známých a přátel. součástí
Tato obytná multifunkční struktura bude využívat všechny známé progresivní a dostupné obnovitelné zdroje energie tak, aby se areál stal v co největší míře energeticky nezávislým na klasických zdrojích a byl řízen nejmodernějším softwarem, zabezpečujícím dostatečnou výrobu a akumulaci energie pro celoroční užívání.
Projektový záměr je tedy řešen v souladu s environmentálními požadavky s minimálním nepříznivým dopadem na životní prostředí, včetně nejmodernější autonomní jednotky pro čistění odpadních vod, tak, aby jeho výstavba byla ekonomicky únosná, urbanisticky akceptovatelná a jeho užívání nebylo zdrojem produkce primárních ani sekundárních nežádoucích odpadů.
Vybavenost areálů bude v plné výši odpovídat potřebám budoucí žijící komunity stejně jako potřebám stávajících občanů vesnice, a to ve všech oblastech potřebných služeb.
2. Zdůvodnění projektového záměru
Vývoj a realizace multifunkčního areálu přispěje významnou měrou k ochraně a stabilizaci životního prostředí naší ekoplanety a k eliminaci závislosti lidské populace na centrálních zdrojích energie na bázi spalování fosilních paliv. Areál bude plnit funkci pilotního projektu a školícího centra, ve kterém budou probíhat kurzy, semináře a prezentace výsledků všech použitých technologií, tak, aby poznatky a získané zkušenosti mohly být předávány a aplikovány na další plánované projekty.
3. Cíle projektového záměru
Aplikovaný výzkum reálně předpokládá vývoj a využití nových účelových systémů a technologií, umožňujících využívání alternativních obnovitelných zdrojů energií a jejich začlenění do autonomního kompaktního celku multifunkčního areálu (dále MA) s následujícím cílem:
- Navrhnout a realizovat novou netradiční konstrukci a design MA s cílem využít a čerpat v co největší míře obnovitelnou energii (kolektory, fotovoltaické články, tepelná čerpadla, pulzní a magnetické systémy, větrnou energii atd.) z důvodu její akumulace a přeměny na energii elektrickou a tepelnou, tak aby celý areál mohl být provozován na energetickém nezávislém ostrovním režimu.
- Navrhnout, otestovat a začlenit akumulaci elektrické a tepelné energie do kontextu celkové koncepce MA.
- Navrhnout, otestovat a začlenit vhodné moderní progresivní materiály (dřevo, sklo, keramiku, kovy, plasty, kompozity atd.) do kontextu celkové koncepce MA.
- Navrhnout, otestovat a začlenit řídící softwarový systém do kontextu celkové koncepce MA.
- Modifikovat a začlenit nejmodernější systém čistění odpadních vod do kontextu celkové koncepce MA.
- Verifikovat a vyhodnotit spolehlivost a funkčnost vyvinutých, resp. vybraných, řešení.
- Aplikovat verifikované a vybrané dílčí systémy do pilotního demonstračního projektu.
- Uvedení a prezentace výsledného prototypového projektu MA na trh formou marketingu a účasti na renomovaných mezinárodních výstavách a veletrzích (veletrhy koncových uživatelů, výrobců technologií, výrobců interiérů, stavebních firem, architektů, projektantů, investorů, materiálového inženýrství atd.)
4. Implementační plán
Dominantní a klíčové postavení, zejména v první fázi realizace projektu MA, bude mít vývojová skupina, jejíž pozornost bude nutno koordinovaně zaměřit na aplikovaný výzkum, vývoj a vzájemné propojení netradiční koncepce MA s architektonickým, urbanistickým, designerským, environmentálním a technickým uspořádáním, které umožní dosáhnout stanovených cílů, a to zejména progresivního využívání obnovitelných zdrojů energií, které umožní částečnou nebo úplnou energetickou nezávislost MA na vnějších klasických zdrojích. Dále se skupina zaměří na vývoj a úpravu těchto technologií pro konkrétní podmínky a na začlenění výkonného systému, umožňujícího biologické čistění odpadních vod a likvidaci odpadů tak, aby výsledný efekt byl pro životní prostředí nezávadný.
5. Mezinárodní spolupráce
Vzhledem ke globální povaze ekologických hrozeb má mezinárodní spolupráce pro energetický výzkum v oblasti úspor současné spotřeby energií stále větší význam. Strategicky důležité mnohostranné iniciativy v oblasti spolupráce, např. mezinárodní partnerství a vědecká spolupráce v oblasti nových koncepcí a technologií u budov, majících minimální dopad na klima (ekologické budovy), jsou jednou z hlavních cest k dosažení vytyčených cílů, a to ke snižování spotřeby energií. Mezinárodní vědecká spolupráce napříč Evropou v oblasti výzkumu a vývoje MA si vyžaduje podporu na mezinárodní úrovni, neboť výstupní výsledky vývoje MA budou následně uplatněny a sdíleny v rámci celé EU.
6. Partneři projektu MA
Na projektu MA, který bude koordinován českým subjektem, se bude podílet 25 právních subjektů z 8 států. Mimo výrobní sféru budou do projektu zapojeny výzkumné ústavy, vysoké školy a univerzity, obec Vítějeves, Zemědělská společnost Vítějeves, Mikroregion Brněnec, místní akční skupina Svitava, Kraj Pardubice, Sdružení místních samospráv, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova, hnutí Cala a hnutí Duha.
Celý projektový záměr je rozdělen na 25 subprojektů a dalších 52 dílčích projektů. Ke spolupráci budou zatím přizvány firmy z České republiky, Slovenska, SRN a Norska, Holandska, Rakouska, Ruska, a Číny.
7. Orientační rozpočet projektu
předpokládaný rozpočet projektu MA: 232,4 milionu Kč ( 8 milionů EUR)
průměrný rozpočet na subprojekt: 6,8 milionu Kč ( 236 000 EUR)
průměrný rozpočet na dílčí projekt: 1,2 milionu Kč ( 42 000 EUR)
8. Seznam subprojektů
- dřevěné konstrukce
- ocelové konstrukce
- statika
- stavební systémy
- betonářské systémy
- izolační systémy
- skleněné plochy
- keramické komponenty
- dřevěné materiály a materiály na bázi dřeva
- tepelné modifikace dřeva a dřevěných materiálů
- kompozitní materiály
- elektrické systémy- výroba elektřiny a tepla
- elektronické řídící systémy
- fotovoltaika a optické systémy
- sluneční kolektory
- bioreaktory
- tepelné reaktory
- kogenerační jednotky
- tepelné motory
- klimatizace a rekuperace tepla
- tepelná akumulace
- elektroakumulace
- tepelná čerpadla
- čistění a úprava odpadních vod
- architektura a design
- osvětlení
- urbanistika
- tepelné rozvody
- bytová a zahradní architektura
Podrobná specifikace a popis jednotlivých subprojektů budou během přípravy tohoto záměru vypracovány.
Nejnovější komentáře